طراحی گرافیک, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سایت, طراحی لوگو

بحران ترامادول در فوتبال ایران

به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

این روزها مصرف ترامادول در بین فوتبالیست‌ها گسترش پیدا کرده و متأسفانه بسیاری از بازیکنان لیگ برتری به این قرص اعتیادآور روی آورده‌اند. اگر وضع به همین منوال پیش برود، در آینده‌ای نزدیک بحران ترامادول فوتبال ایران را فراخواهد گرفت.

ترامادول چیست؟ یک داروی مسکن شبیه تریاک است. اگر چه این دارو برای دردهای شدید استفاده می‌شود اما پزشکان مصرف این دارو را بیش از یک هفته مجاز نمی‌دانند و بر این باور هستند که باعث اعتیاد می‌شود.

سوءمصرف این قرص بسیار خطرناک است و استفاده بیش از حد باعث اختلال در سیستم‌های تنفسی، کلیه و کبد خواهد شد.

***

یکی از تیم‌های بزرگ لیگ برتری مسابقه حساس و مهمی را پیش رو داشت. شب قبل از مسابقه و در اردوی این تیم بازیکن سرشناس و البته باتجربه نزد پزشک تیمش می‌رود. او که رابطه دوستانه‌ای با پزشک تیم‌شان دارد، از او می‌پرسد آقای دکتر من 3 شب پیش قرص ترامادول مصرف کردم. می‌خواستم ببینم ترامادول در آزمایش دوپینگ نشان داده می‌شود یا نه؟!

 

دکتر بازیکن را مورد مؤاخذه قرار می‌دهد که برای چه این قرص را استفاده می‌کنی؟ می‌دانی چه اثرات نامطلوب و بدی دارد؟ اگر یک بار دیگر از این کارها انجام بدهی، به سرمربی گزارش می‌کنم تا آبرویت برود، مثلاً تو فوتبالیست بزرگی هستی.

بازیکن مورد نظر پس از اینکه قول داد دیگر از خوردن ترامادول پرهیز کند، اتاق را ترک کرد. نکته جالب این بود که در روز مسابقه، بازیکن به دلیل آسیب‌دیدگی از ناحیه کشاله ران! در لیست قرار نگرفت و مجبور شد نظاره‌گر عملکرد همبازیانش از روی سکوها باشد.

***

متأسفانه مصرف ترامادول محدود به چند نفر نیست و تحقیقات ما نتایج نگران‌کننده‌ای داشت! در اکثر تیم‌های لیگ برتری نفراتی هستند که از قرص ترامادول استفاده می‌کنند. اگر چه تعدادی از آنها به صورت تفننی آن را می‌خورند اما به مرور زمان عادت کرده و دیگر کنار گذاشتن آن آسان نیست.

***

یکی از بازیکنان برای‌مان تعریف می‌کرد در تیم ... فوتبالیستی بود که اکثر اوقات با او هم‌اتاق بودم. او بسیار مستعد و توانمند بود اما به مرور زمان و با استفاده از این ماده لعنتی افت کرد.

یک بار شاهد بودم که او در آن واحد 10 عدد قرص ترامادول را خورد. او سال بعد از تیم ما رفت و بعد از دو سال فوتبال را کنار گذاشت. باور کنید اگر این کارها را نمی‌کرد، همین الان بازیکن تیم ملی بود.

***

شاید تا به حال از خودتان پرسیده‌اید چرا برخی از فوتبالیست‌ها در زمین عصبی هستند، رفتار ناهنجار از خود نشان می‌دهند، کارهایشان دور از انتظار بوده و مداوم به زمین و زمان اعتراض می‌کنند.

اینها نمونه‌های کوچکی از عوارض مصرف ترامادول است که آنها را از حالت عادی خارج کرده و کنترلی بر واکنش‌ها و رفتارهایشان ندارند.

***

فوتبالیستی برای‌مان تعریف می‌کرد یک روز با دوستانم به سفره‌خانه رفته بودم. یک عدد قرص سفید رنگ به من دادند که بعدها فهمیدم ترامادول است. در ابتدا لذت زیادی داشت. آن نامردها باز هم به من دادند.

روزهای اول احساس قدرت در بازی داشتم تا چند ساعت آنقدر نشئه بودم که متوجه گذر زمان نبودم. قلیان کشیدن خیلی می‌چسبید. هفته به هفته مصرفم بالاتر می‌رفت. 4 عدد قرص 100 مصرف می‌کردم. بعد رسید به 6 عدد. همین جوری بالاتر می‌رفت.

یک شب وقتی به خانه آمدم، حالم بد شد. چشمانم سیاهی می‌رفت. قلبم تند تند می‌زد. فکر می‌کردم دارم می‌میرم. ناگهان افتادم. برادر و پدرم مرا به بیمارستان بردند. در آنجا آبرویم رفت. شاید باورش سخت باشد اما یک ماه طول کشید تا توانستم از قرص لعنتی نجات پیدا کنم. مدت‌هاست دیگر آن را کنار گذاشته‌ام اما هنوز برخی از عوارضش پابرجاست!

• خانلری: برخوردمیکنیم

پرهام خانلری درباره شایعه استفاده از ترامادول توسط یکی از ستاره های لیگ برتر فوتبال اظهار داشت: «من بعید می دانم این مسائل واقعی باشد. اکثر ورزشکاران ما در صحت کامل کارشان را دنبال می کنند و اصلا فکر نمی کنم بازیکنی دنبال چنین موادی برود.»

وی درباره اینکه روزنامه گل عکس محمدرضا خانزاده را کنار تیتر "بحران ترامادول" قرار داده، گفت: «محمدرضا خانزاده را به خوبی می شناسیم. او اصلا اهل این حرف ها نیست و من از دوستان خواهش می کنم این مسائل را به راه نیندازند.»

سرپرست کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال عنوان کرد: «من به طور دقیق در جریان ماجرا نیستم اما پیگیر می شوم که ببینم داستان چیست. هنوز گزارشی مبنی بر استفاده بازیکنان از ترامادول به دست ما نرسیده اما قطعا موضوع را بررسی می کنیم و اگر مشکلی باشد، راه حلش را پیدا می کنیم.»

گفتنی است برخی رسانه ها امروز از استفاده یک بازیکن لیگ برتری از ماده ترامادول خبر دادند. این قرص محرک ماده ممنوعه ای است که در آزمایش دوپینگ معمولی مشخص نمی شود و فقط در آزمایش خون تست دوپینگش مثبت در می آید.

• خوردبین: این وصله ها به پرسپولیس نمی چسبد:

محمود خوردبین در رابطه با شایعه مصرف ترامادول توسط بازیکنان بی انضباط پرسپولیس، اظهار داشت: «من این شایعات را حتی نشنیدم و نمی دانم از کجا به وجود آمده است. اصلا چنین چیزی وجود ندارد و من که مدت هاست در پرسپولیس هستم، حتی این مسائل به گوشم هم نخورده است. به نظرم کسانی که این ماجرا را مطرح کردند باید پاسخگو باشند.»

وی در پاسخ به این سوال که اخراج صادقیان و خانزاده ربطی به این خبر دارد یا خیر، افزود: «اخراج این 2 بازیکن با تصمیم کادرفنی صورت گرفته و فقط به دلیل بی انضباطی هایی بوده که آنها در اردوی تیم داشتند و همه هم آنها را دیده اند. این وصله ها به پرسپولیس نمی چسبد و بهتر است که شایعه سازان روی مساله دیگری دست بگذارند.»

خوردبین در پایان گفت: «باشگاه درباره بی انضباطی این بازیکنان تصمیم گیری می کند. البته دیدید که خانزاده چقدر ناراحت پشیمان است اما به هر حال باید در برابر تخلفی که انجام داده، پاسخگو باشد.»

• عبدی: مدرکی به دست من نرسید

عبدی مربی سابق پرسپولیس در واکنش به شایعه مصرف ترامادول توسط بازیکنان پرسپولیس خاطرنشان کرد: «این مسائل دست پزشک تیم است و این وظیفه اوست که اطلاعات را در اختیار سرمربی تیم قرار دهد. من در مدتی که سرمربی پرسپولیس بودم، فقط 3 روز وقت داشتم که به مسائل بازیکنان رسیدگی کنم که مدارکی از سوی پزشک تیم به دست من نرسید. حالا اگر مدارکی بوده یا نبوده، باید دید که این مدارک قبلا به دست درخشان رسیده بوده یا الان به دست برانکو رسیده یا خیر که البته من از آن بی اطلاع هستم.»

 

 

 

 


+ 0
+ 0

به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اضافه کردن نظر

نظرات حاوی توهین و افترا حذف می گردند

کد امنیتی
تازه سازی

تیتر روزنامه های ورزشی

شنبه 5 خرداد:
◄ ابرار ورزشی / حاج صفی: پس چه زمانی باید حمایت از تیم ملی را ببینیم؟
◄ گل / جواب سروش به رابط سپاهان: قطرنمانم می‌روم پرسپولیس
◄ ایران ورزشی / پرسپولیس میزبانی در بازی برگشت را به الدحیل نمی‌دهد
◄ شوت / کی‌روش پیشنهاد تمدید تا پایان جام ملت‌های آسیا را رد کرد
◄ هدف / توافق نهایی با سرور جبارف
◄ همشهری ورزشی / تاکید کی‌روش بر جدایی از تیم ملی پس از جام جهانی
◄ خبر ورزشی / دژاگه: ما یک ملتیم نه یک تیم

آگهی

طراحی گرافیک، طراحی لوگو، مهدی محجوب، طراحی سایت، طراحی بروشور و کاتالوگ، غرفه آرایی

نتایج زنده مسابقات فوتبال ایران و جهان

فیش بیس, بانک اطلاعاتی ماهیان ایران، فهرست ماهیان ایران، خلیج فارس دریای عمان دریای خزر و ماهیان داخلی

پک ضد ریزش مو 5040

فروش دامنه فوتبالیست

دامینینگ، حراجی دامنه و فروش دامنه های برگزیده

طراحی مقالات پوستری برای کلیه رشته ها

کرم ضدچروک فوری درمولند

آی.آر.ایندکس، بزرگترین لینکستان فارسی

بانک اطلاعاتی ماهیان ایران

اخبار ایران

تبلیغات

پک ضد ریزش مو 5040

طراحی مقالات پوستری برای کلیه رشته ها

کرم ضدچروک فوری درمولند

آی.آر.ایندکس، بزرگترین لینکستان فارسی