فروش دامنهء فوتبالیست، مناسب سایت های خبری، پیش بینی، نتایج زنده و غیره به قیمت ارزان=

آبروریزی جدید فوتبال: اتهام آزار جنسی یک زن

به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

در پی رسوایی رخ داده توسط یکی از مسئولان تیم ملی فوتبال امید و متهم شدن این شخص به آزار جنسی یک زن کره‌ای و ادعای مطرح از سوی این شخص، مبنی بر اینکه نمی‌دانسته این عمل جرم است، بر دیوارهای دهکده بازی‌های آسیایی اینچئون، اطلاعیه‌ای نصب شد که هر ایرانی با خواندنش دچار تألم خاطر می‌شود؛ اطلاعیه‌ای که نشان می‌دهد رفتار نابخردانه یک شخص که قرار بوده سفیر فرهنگی ایران باشد، چگونه می‌تواند به فاجعه‌ای فرهنگی منجر شود.

به گزارش «تابناک»، در هفته‌ای که گذشت، بد‌ترین خبر ممکن درباره عملکرد ورزش ایران در بازی‌های آسیایی، نه درباره متن بازی‌ها و نتایج تیم ملی فوتبال که درباره حواشی این رویداد بود که ابعادش به سرعت از جنبه‌های ورزشی فرا‌تر رفت و به تیتر برخی از رسانه‌های جهانی بدل گشت و بدین شکل به اعتبار مردم ایران گره خورد.

‌«رویترز» در روز سه شنبه گزارش داد، پلیس کره‌جنوبی، روز دوشنبه ۲۴ شهریورماه اعلام کرد، ‌در جریان بازی ایران و ویتنام ـ که به شکست چهار بر یک تیم ملی کشورمان منجر شد ـ یکی از زنان داوطلب برگزاری مسابقات از سوی یکی از مسئولان تیم ملی فوتبال ایران مورد آزار جنسی قرار گرفته که با شکایت این زن کره‌ای، این فرد فعلا نمی‌تواند این کشور را ترک کند.

مقامات پلیس کره‌جنوبی اعلام کردند، این مرد ۳۸ ساله ایرانی پس از بازجویی، پذیرفته که تماس فیزیکی با یکی از داوطلبان امور اجرایی مسابقات داشته، ولی بر این باور است که هیچ کار غیرقانونی انجام نداده است. فرد بازداشت که بنا بر ‌اعلام یکی از مسئولان برگزاری بازی‌های آسیایی اینچئون از مسئولان تیم ملی فوتبال ایران است، اندکی پس از بازجویی آزاد شد، ولی اجازه خروج از کره‌جنوبی را ندارد.

زن کره‌ای که ‌در این ماجرا مورد آزار جنسی قرار گرفته، به پلیس گفته که این اتفاق پس از مسابقه و هنگامی که وی و یکی از مسئولان تیم ملی می‌خواستند با هم عکس بگیرند، رخ داده و ظاهراً مسئول مربوطه دچار تفاوت فرهنگی شده بوده و برای اینکه خود را تبرئه کند به دروغ گفته، نمی‌داند تماس فیزیکی با بخش‌هایی خاص از بدن یک زن غیرقانونی است؛ موضوعی که شاید از یک شهروند قبایل بدوی آفریقایی ‌پذیرفته باشد، ولی دست‌کم ‌یک شهروند جمهوری اسلامی این را می‌داند و ‌به این خطوط قرمز بدیهی در کشور خودمان آگاه است.

در همین زمینه، کمیته رسمی بازی‌هایی آسیایی اینچئون «IAGOC» نیز بروس‌لی را ‌مسئول رسیدگی این پرونده کرد و اعلام نمود، در ضمن بررسی این ماجرا، در صورت رخ دادن اتفاقات مشابه، تنبیه سنگین‌تری‌ برای متخلفان در نظر خواهد گرفت؛ اما این پایان ماجرا نبود و پس از آن،  از امروز اعلامیه‌ای بر دیوار دهکده المپیک نقش بسته که عملاً اعتبار مردم ایران را نشانه رفته و از این بابت، باید از خجالت مسئول محترمی که ‌آبرو‌ یک ملت را به بازی گرفت، درآمد.

در بخشی از این اعلامیه که تصویر آن را ‌مازیار ناظمی، مدیرکل روابط عمومی وزارت ورزش ثبت کرده و انتشار یافته، آمده است: «... خشونت جنسی یک جرم جدی است که می‌تواند ذهن و اندیشه را بی‌خاصیت کند. خشونت جنسی شامل هر رفتاری می‌شود که با تماس بدنی منجر به تجاوز جنسی شود. هر کس با هر ملیتی تنبیه خواهد شد و این رفتار ممکن است که ‌شأن ملتش را پایین بیاورد...» و در بخش دیگر نیز بر ممنوع الخروجی و برخوردِ مطابق با قوانین کره جنوبیِ با متجاوزین تأکید شده است.

این اعلامیه برای چند هزار ورزشکار مطرح قاره کهن ـ که در دهکده المپیک اینچئون گرد هم آمده‌اند ـ این پرسش را پیش می‌آورد که این اعلامیه عجیب و بی‌سابقه در پی وقوع کدام رخداد ‌بر دیوار‌ها نقش بسته و ‌اگر شخصی نیز متوجه ماجرا نشده بود، با این اطلاعیه در جریان قرار می‌گیرد و ضربه محکمی به اعتبار مردممان ‌فرود می‌آید؛ مردمی که بنا بر گفته این مسئولِ متخلف، نمی‌دانند تماس جنسی جرم است و باید با نصب این اعلامیه، آزار جنسی را برایشان تعریف کرده و توضیح داد!

مسئولان فدراسیون فوتبال به جای واکنش فوری و درخواست بازگشت سریع ایشان به کشور و پوزش از ملت ایران به دلیل ‌قصور در اعزام چنین افرادی، اعلام موضعشان را به گزارش پلیس واگذار کرده و در عمل در این زمینه تلاش شده با سکوت، ماجرا کمرنگ شده و به فراموشی سپرده شود؛ اما آیا بازی با آبرو‌ یک ملت توسط یک مسئولِ بی‌مسئولیت قابل چشم پوشی است؟!

حقیقتاً چند بار دیگر باید شاهد انتشار چنین اخباری پیرامون مسائل جنسی نه درباره شهروندان،‌ که درباره مسئولان و فرستادگان رسمی کشور در رسانه‌های بین‌المللی باشیم؟ آیا وقت آن نرسیده اندکی به آبرو‌ مردممان بیندیشیم و با عاملان چنین آبروریزی‌هایی برخورد جدی شود تا دیگر شاهد چنین کارهایی از سوی اشخاصِ ‌اسماً ‌مسئول نباشیم و برای پاسداری از آبرو‌ ملت نجیب ایران، قاطعانه برخورد کنیم؟

• در حاشیه این اتفاق:

نوشته محمود صباغی

بعد از اتفاقات ریز ودرشتی که در فوتبال داخل کشورشاهد بودیم، این بار نگاهها بسوی بازیهای آسیائی اینچئون ، خیره ماند .کاری به شکست سنگین و ناباورانه تیم ملی امید از ویتنام ،تیم رده سوم، چهارم آسیا نداریم. راستش از خودمان خجالت میکشیم که برای چندمین بار بگوئیم " فوتبال را به اهلش بسپارید" مدیر فوتبالی وکاربلد، دست اندکار فوتبالی و کاربلـــد ، مربی شایسته وکاربلـــد انتخاب میکند و مربی کاربلـــد نیز دانش روز فوتبال را با خود میآورد. اما افسوس که هنوز در بر همان پاشنه میچــرخد و درجا زدن و عقب ماندن از قافلــه پر شتاب پیشرفت در فوتبال، نصیب ماست و مانده ایم با خنده های شیرین ریاست فدراسیون فوتبال . در این سخن سنجش عملکــرد تیم امید را با متر و میزان ورزش و معیارهای مخصوص  فوتبال را وامیگذاریم. حتــی کاری به حرکت غیر ورزشی بازیکن جوان کشورهم نداریم که در برابر دیدگان داور ودرحضور تماشاگران و دوربینهای تلویزیونی ، با مشت به بازیکن حریف کوبید تا با این شکست عجیب و غریب ، فوتبال و اخلاق را با هم ببازیم.

از مستطیل سبز بیرون بیاییم و به سراغ گـــزارش پلیس اینجئون برویم که ادعا کرده یکی از همراهان تیم ملی ایران، بجرم "آزار جنسی" تجت تعقیب قرار گرفته است.خبرتکان دهنده است. نه از آنرو که در یک کشور از بلوک غرب یک آزار جنسی رخ داده است. تکان دهنده از آنرو که فردی که این صفت  به او منتسب شده از اعضای کاروان ورزشی کشوری است که صفت توحیدی بر نام  و پرچمش حک شده و مبانی اعتقادی در اجزاء قوانینش جاری است و اصول فرهنگی اش  با چنین بی فرهنگیها بکلی بیگانه است. 

بارهـــا گفته شده و ما هم کلیشه وار تکــرار میکنیم که ورزشکاران و همراهانی که بعنوان تیم ملی به خارج از کشور اعزام میشوند، به نوعــی سفیران فرهنگی کشورمحسوب میشوند. کوچکترین رفتار و عملکردشان دیگر جنبه فردی نخواهد داشت بلـــکه به ملیـــت و هویت 75 میلیون نفر تعمیم داده میشود.اگر فردی از درک این ابتدائی ترین اصل فرهنگی عاجز است، بر اساس کدام نیازبه همراه تیم ملی به خارج اعزام میشوند؟ تجربه نشان داده که در مسافرتهای ورزشی، تعداد همراهان بیش از تعداد ورزشکاران بوده است. اگر چنین فردی همراه تیم ملی اعزام نشود، کدام بخش از امور تیم ملی بر زمین خواهد ماند؟ جالب آنکه در مقام دفاع میگویند ،" تفاوت فرهنگی" علت این سوءتفاهم(؟) بوده و منظور ازتماس فیزیکی ، نه ان است که به ما نسبت داده اند. این توجیه اگر هم منطقی داشته باشد، در مورد کسانی صادق است که بدون اطلاع از قوانین کشورما ، تماس فیزیکی(!) داشته باشد که در خارج از ایران معمولی و در داخل کشور مغایر با شئونات فرهنگی ما ارزیابی میشود؟ این چه عذر بدتر از گناه است؟

در واکنشی که از فدراسیون انتظار میرفت ابتدا آنرا تکذیب و سپس ادعا کرده اند که در اخبار مربوطه "بزرگنمائی" شده است(!). مسؤول حراست فدراسیون فوتبال بجای واکنش فوری و درخواست بازگشت سریع ایشان به کشورو پوزش از ملت ایران بخاطر قصور در اعزام چنین افرادی، در انتظار گزارش پلیس کره جنوبی مانده اند تا روی آن "مانور" بدهند.!  (محمد حسین حمیسی، مصاحبه با نسنیم)

کسی نیست از این آقا بپرسد که چرا این بزرگنمائی در مورد دیگر همراهان صورت نگرفته؟ اصلآ چرا تابحال این تفاوت فرهنگی در مورد دیگر کشورهایی که از قضای روزگار در این بخش از تمایلات بشری شهره عامند، رخ نداده است؟

اتفاق مزبور بار دیگر لزوم انتساب مدیران توانا در حوزه ورزش و مخصوصآ فوتبال را یادآور میشود. شکی نیست که مدیر توانا ، در انتخاب سفیران فرهنگی که به نوعی پرچمدار آبـروی ملی کشورند، شایسته سالاری را مد نظر قرار خواهد داد.

این واقعه باردیگر لزوم توجه مدیران طراز اول کشور در حوزه فرهنگ و ورزش را یادآور میشود. انتظار بیهوده ای است؟   

 


+ 0
+ 0

به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اضافه کردن نظر

نظرات حاوی توهین و افترا حذف می گردند

کد امنیتی
تازه سازی

تیتر روزنامه‌های ورزشی

دوشنبه 1 مهر:
◄ خبر ورزشی / مهدی عبدیگ: اول مهر می‌روم سر تمرین نه مد رسه
◄ گل / شکایت کیفری از فتحی
◄ ابرار ورزشی / کالدرون: بازیکنانم مردانه جنگیدند
◄ ایران ورزشی / عبدی: خواب دیده بودم گل می‌زنم
◄ شوت / ده هوادار قرمز و آبی راهی بیمارستان شدند
◄ هدف / استراماچونی: تیم برتر زمین بازی را باخت

آگهی

طراحی گرافیک، طراحی لوگو، مهدی محجوب، طراحی سایت، طراحی بروشور و کاتالوگ، غرفه آرایی

نتایج زنده مسابقات فوتبال ایران و جهان

فیش بیس, بانک اطلاعاتی ماهیان ایران، فهرست ماهیان ایران، خلیج فارس دریای عمان دریای خزر و ماهیان داخلی

پک ضد ریزش مو 5040

فروش دامنه فوتبالیست

دامینینگ، حراجی دامنه و فروش دامنه های برگزیده

طراحی مقالات پوستری برای کلیه رشته ها

کرم ضدچروک فوری درمولند

آی.آر.ایندکس، بزرگترین لینکستان فارسی

بانک اطلاعاتی ماهیان ایران

تبلیغات

پک ضد ریزش مو 5040

طراحی مقالات پوستری برای کلیه رشته ها

کرم ضدچروک فوری درمولند

آی.آر.ایندکس، بزرگترین لینکستان فارسی