فروش دامنهء فوتبالیست، مناسب سایت های خبری، پیش بینی، نتایج زنده و غیره به قیمت ارزان=

لیگ برتر: 20 درصد سیگاری، 50 درصد قلیانی!

وحید هاشمیان

ایفمارک برای اولین بار نتایج قسمتی از مطالعه سیگار و قلیان خود را منتشر می‌کند.

قبل از شروع لیگ برتر فوتبال امسال،از تمامی بازیکنان در ارتباط با مصرف سیگار و قلیان سوالاتی پرسیده شد. همه بازیکنان به این سوال پاسخ دادند که به نظر شما چند درصد بازیکنان لیگ برتر سیگار می‌کشند؟ 
 تنها ۲۵٪ بازیکنان اعلام داشتند که هیچ بازیکنی سیگار نمی‌کشد ، بدان معنی که ۷۵٪ بازیکنان اعتقاد داشتند که بازیکنان لیگ برتری سیگار میکشند اما میزان شیوع استفاده از آن را متفاوت گزارش کردند.
با ارزیابی های آماری به نظر می‌رسد میزان شیوع مصرف سیگار با توجه به اظهار نظر خود بازیکنان،به طور واقعی چیزی حدود ۲۰٪ می باشد.پاسخ های جالب تر زمانی بدست آمد که از خود بازیکنان پرسیده شد که  آیا خودت سیگار میکشی؟ ۹۹.۵٪ بازیکنان اعلام کردند خیر! خودشان سیگار نمی کشند.این تفاوت آماری در مورد مصرف قلیان هم با شیوه ی مشابه تکرار شد.
 تنها ۱۱٪ بازیکنان اعتقاد داشتند که هیچ کس قلیان نمی‌کشد و ۸۹٪ آنها معتقد بودند که بازیکنان لیگ برتری قلیان میکشند.
با آنالیز آماری میزان شیوع مصرف قلیان در میان بازیکنان چیزی حدود ۵۰٪ بدست آمد.
 و به طور مشابهی ۸۸٪ بازیکنان اعلام کردند که خیر ، خودشان قلیان نمیکشند! اینجا بحث تنها سلامتی بازیکنان است که در خطر قرار گرفته است. 
 سیگار و قلیان با دارا بودن مواد سرطان زای بسیار ،در دراز مدت  در راس علل ایجاد سرطان های مختلف و مرگ و میر ناشی از آن هستند .
 سیگار و قلیان با اثر مستقیم روی عملکرد ریوی و قلبی عروقی ، در کوتاه مدت باعث افت مشخص عملکرد قلبی عروقی و ریوی و توان هوازی بازیکن میشوند .
 سیگار و قلیان با آسیب های عروقی ، باعث تشدید بروز آسیب های عضلانی و تاخیر واضح در ترمیم آسیب های بازیکنان میشوند و آنها را مدت طولانی تری از میادین ورزشی دور نگه میدارند.
 سیگار و قلیان .....

بحث در باب میزان مضرات و آسیب های این دو بسیار است و تکرار مکررات.

مهم: شناسایی عوامل مستعد کننده بازیکن به مصرف این مواد و تلاش برای رفع این عوامل بزرگترین کمک را به میتواند به سلامت جامعه ی ورزشی فوتبال کشورمان کند .

 ایفمارک مدتی است با راه اندازی کمپین نود_دقیقه بدون سیگار تلاش دارد اهمیت این موضوع را بیش از پیش نشان دهد و برای رفع این معظل قدم بردارد. 
 تذکر:این داده ها تنها قسمتی از نتایج مطالعات ایفمارک می باشد و این مطالعه همچنان جریان دارد.
 نظرات،تجربیات و مشاهدات خود را در ارتباط  با مصرف سیگار  قلیان و همچنین پیشنهادات خود را در ارتباط با شناسایی عوامل مستعد کننده و راه های کمک به رفع این معضل در بین فوتبالیست ها ی کشورمان را با ما در میان بگذارید  و در پیش برد این تلاش عظیم سهیم شوید. 
دکتر بهار حسن میرزایی،  مسئول کمیته تحقیقات و توسعه مرکز پزشکی فیفا در ایران (ایفمارک)

طراحی گرافیک، طراحی لوگو، مهدی محجوب، طراحی سایت، طراحی بروشور و کاتالوگ، غرفه آرایی


+ 0
+ 0

• آپشن های قراردادها، از میلگرد تا خودرو!

آپشن روی قرارداد فوتبالیست‌های کاملاً معمولی داخلی، موضوعی من درآوردی در فوتبال ایران است که کمتر در فوتبال روز دنیا دیده شده است. این پدیده فسادآور از وقتی در فوتبال ایران رسوخ کرد که قانون سقف قرارداد و سقف بودجه به فوتبال باشگاهی ایران تحمیل شد و نامدیران نیز برای فرار از آن به منافذی برای دورزدن این قانون نانوشته روی آوردند.

با پایان هر فصل مسابقات فوتبال باشگاهی ایران، و شاید هم چند هفته قبل از پایان آن ، تیم های حاضر در فصل بعدی برای جذب بازیکنان مورد علاقه خود شروع به مذاکرات پشت پرده و یا حتی علنی می کنند.

در این بازار دو ماهه فوتبال که برای سرنوشت تیم ها بسیار مهم است و درست هنگام عقد قراردادها، با یک کلمه غیرفارسی زیاد برخورد می‌کنیم؛ «آپشن»! اما این آپشن چیست و چه مسائلی را در بر می‌گیرد؟

چرا باید در قراردادها، آپشن وجود داشته باشد؟ و چه دلیلی دارد این آپشن ها در نسخه سازمان لیگ درج نشود؟ وقتی برای یک بازیکن معمولی در این فوتبال، مدیران غیرفوتبالی و نامدیران بیش از یک میلیارد تومان پرداخت می‌کنند، به چه دلیل به دنبال اضافه کردن مواردی برای بالا بردن انگیزه آن بازیکن هم هستند؟ این مبالغ که بعضا از خود قرارداد هم درشت تر می شود چگونه و از کدام حساب پرداخت می شود و چرا در مالیات ها و هزینه ها دیده نمی شود؟

در واقع تیم ها روی ارقام پایین جولان و مانور می دهند اما در پشت پرده مجبور می شوند ارقام نجومی به جیب بازیکن بریزند.

 

 تعریف اولیه «آپشن»

آپشن در ترجمه فارسی، گزینه یا مورد و تعریف یا به معنای دیگر، توافق بر سر یک موضوع معنی شده است. اگر با این تعریف کنار بیاییم که آپشن در قراردادها نوشته می‌شود تا به صورت توافقی، مواردی اضافه شود و میزان انگیزه بازیکنان برای انجام کارهایی که وظیفه‌شان است را افزایش دهد، پس باید بگوییم مسئولیت‌پذیری در فوتبال با این «آپشن‌ها» از بین رفته است زیرا تا وقتی آپشنی روی قراردادی نباشد، ستاره ای قرارداد نمی‌بندد.

آپشن روی قرارداد بازیکنان به خصوص فوتبالیست‌های کاملاً معمولی، موضوعی من درآوردی در فوتبال ایران است که کمتر در فوتبال روز دنیا دیده شده است. تأثیر منفی آپشن‌ها بر فوتبال ایران هم غیر قابل کتمان است، در این مطلب با چند نمونه از آپشن‌های قراردادی در فوتبال ایران آشنا می شوید.

 

راهی برای دور زدن قانون سقف بودجه تاج

تاج آخرین نفری بود که با قانون سقف بودجه راه را برای دورزدن قانون باز گذاشت. اما آپشن از زمانی در قراردادها اضافه شد که قضیه «سقف قراردادها» در فوتبال ایران مطرح شد. یک قانون من‌درآوردی که تأکید داشت بازیکنان فوتبال نباید بالای سقف N میلیون تومان پول بگیرند. اولین سقف قرارداد ۳۵۰ میلیون تومان بود که تقریباً هیچ باشگاهی آن را رعایت نمی‌کرد تا اینکه این قانون با سختگیری‌های بیشتری همراه شد و باشگاه‌ها برای فرار از زیر بار این سختگیری‌ها، به قانون‌گریزی و دور زدن این قانون روآوردند. اولین حرکت‌شان نیز، وارد کردن آپشن در قراردادها بود. به عنوان مثال برای یک بازیکن ۳۵۰ میلیون تومان در نظر می‌گرفتند و در کنار آن قرارداد، یک قرارداد خصوصی دیگر امضا می‌کردند با این مضمون که مسائل دیگری در آن اضافه شود. به آن «مسائل دیگر» آپشن گفتند تا قرارداد بازیکنان به شکل غیرقابل باوری افزایش یابد.

 

 ماجرای ماشین های تیم خودروساز و میلگرد شرکت فولادی

در یکی از باشگاه‌های فوتبال که از اصفهان در لیگ حاضر شده، آپشن‌های عجیبی طی سال‌های گذشته روی قرارداد بازیکنان اضافه می‌شد. عجیب‌ترین آن، دادن میلگردو ضایعات آهن به جای بخشی از قرارداد بود!  مدل کاری‌شان نیز این‌طور بود که بازیکنی که مثلاً ۵۰۰ میلیون تومان می‌خواست، هنگامی که سقف قراردادها ۳۵۰ میلیون تومان بود، قراردادش به این شکل بسته می‌شد که باشگاه ۳۵۰ میلیون برای آن بازیکن به صورت نقدی در نظر می‌گرفت و ۱۵۰ میلیون تومان اضافه نیز با حواله میلگرد پرداخت می‌شد. البته حواله میلگرد روی قرارداد حرفه‌ای بازیکن نوشته نمی‌شد و بیشتر شبیه زیرمیزی بود اما وجود داشت. بعدها باز هم این آپشن میلگرد در قرارداد بازیکنان افزایش یافت و تا جایی پیش رفت که تقریباً هیچ بازیکنی بدون دریافت حواله میلگرد، قرارداد نمی‌بست. جالب اینکه یکی از مسئولان باشگاه، مسئول فروش حواله میلگرد و واریز پول به حساب بازیکنان بود!

فلان باشگاه خودروساز هم خیلی علنی برای جلب رضایت فلان ستاره نه چندان آماده، چند دستگاه ماشین ساخت خودش را از بیت المال و حقوق کارگران به فوتبالیست معروف پرداخت کرد و این کار چندین بار تکرار شد. حتی مدیرعامل یکی از فامیل های خودش را هم اینگونه در تیم قرار داد و برایش حقوق 200میلیونی نوشت تا صدای سرمربی تیم که از موضوع بی خبر بود دربیاید.

ماشین های رویانیان در پرسپولیس

نمونه دیگر آپشن‌ها، دادن اتومبیل‌های شیک به بازیکنان پرسپولیس بود. ماجرا را حتماً به یاد می‌آورید. وقتی پرسپولیسی‌ها پیش از شروع فصل یازدهم قراربود با این باشگاه عقد قرارداد کنند، برای دور زدن قانون سقف قراردادها، از باشگاه خواسته‌های غیرمعقول داشتند و در صورت عدم توافق بر سر افزایش موردی در قراردادشان، مسئولان باشگاه را به جدایی از تیم تهدید کردند. مدیران باشگاه پرسپولیس نیز به اجبار از دوستان خود کمک گرفته و در نهایت به این نتیجه رسیدند که بهتر است به جای بخشی از پول، به بازیکنان اتومبیل بدهند؛ اتومبیل‌هایی که پلاک نداشت و در پارکینگ منزل بازیکنان سال ها خاک خورد.

 

 حامی خاص تبلیغی برای بازیکن خاص  

یکی از باشگاه های سرشناس پایتخت هم در این مورد عملکرد جالبی داشت. ۱۰ بازیکن از ترکیب اصلی این تیم تهرانی، اسپانسر مشترک باشگاه را روی پیراهن و شورت ورزشی‌شان داشتند اما یک بازیکن که مدتی از این باشگاه دور بود و دوباره برگشته، یک اسپانسر جداگانه برای پیراهن و اسپانسری دیگر برای شورت ورزشی‌‌اش داشت. این مورد در قراردادش نیز ذکر شده بود تا اسپانسر تبلیغاتی جدا از تیم داشته باشد و به صورت اتوماتیک، درآمدزایی کند. در قرارداد یک بازیکن نوشته بودند می‌توانی بروی برای خودت جدا از تیم، اسپانسر بگیری و پول بیشتری به ‌دست ‌آوری(!) فقط تو قبول کن که در تیم ما بازی کنی.

 

 ویلای شیک برای تبریزی‌ها

بازیکنانی که می‌خواستند به یک تیم در تبریز بروند، از مسئولان این باشگاه، درخواست گرفتن ویلا داشتند. تصور کنید در شهر شیک و باکلاسی مثل تبریز که هر توریست و مسافری را شیفته خود می‌کند، یک بازیکن در قبال قراردادی که بسته و جدا از پول کلانی که گرفته، صاحب یک ویلای شیک شود. به نظر شما چنین آپشن‌هایی لذتبخش نیست؟.

 

 پاداش اضافه گلزنی به ازای هر گل!

هنوز هم فکر می‌کنید آپشن، موضوع خوب و مثبتی برای فوتبال است؟ پس لطفاً این مورد را بخوانید‌؛ بیش از ۸۵ درصد از مهاجمان فوتبال ایران با اینکه قراردادهای خوبی دارند، قراردادهایی که پولش در یک فصل برابری می‌کند با درآمد ۲۰ یا ۳۰ سال یک کارمند دولت اما به ازای هر گل زده، بین 4 تا 10 میلیون تومان دریافت کنند و در صورت آقای گلی بین 50 تا 150 میلیون تومان دیگر به قرارداد اولیه‌شان اضافه شود. با اینکه این موضوع می‌تواند هیجان مهاجمان و همچنین انگیزه‌شان در گلزنی را افزایش دهد اما مگر شغل یک مهاجم، گلزنی نیست؟ چرا باشگاه‌ها که اکثراً از جیب بیت‌المال ارتزاق می‌کنند، باید برای کسی که شغلش گلزنی است، آپشن‌هایی در نظر بگیرند که مهاجم تیم‌شان گل بزند؟! مثال ساده‌ای هم دارد‌؛ فکر کنید شما حسابدار یک شرکت هستید آن‌وقت مدیران آن شرکت جدا از قراردادی که به عنوان «حسابدار» با شما منعقد کرده‌اند، مواردی به قراردادتان اضافه کنند تا «حسابداری» آن شرکت را انجام دهید؟!

 

 پول بیشتر برای کلین شیت دروازه بان

همین موضوع در مورد دروازه‌بان‌ها هم به چشم می‌خورد. مثلاً در قراردادشان می‌نویسند اگر در بازی‌ها، گل نخورند و به اصطلاح فوتبالی‌ها «کلین‌شیت» کنند، ۲۰ درصد به قراردادشان اضافه می‌شود یا مثلاً به ازای هر کلین‌شیت ۵ تا ۱۰ میلیون تومان بر قراردادشان افزوده خواهد شد. همان سؤال را دوباره مطرح می‌کنیم‌؛ وظیفه یک گلر چیزی غیر از گل نخوردن است؟ پس چرا بابت وظیفه‌ای که بر دوشش گذاشته شده، باید پول بیشتری بگیرد؟ این هم از مدیریت در فوتبال این مملکت!

 

تقاضای اروپایی جناب سرمربی داخلی 

شاید شما این موضوع را ندانید اما یک مربی داخلی که به خاطر دو موفقیت نسبتاً خوب، حالا دیگر خودش را با کارلوس کی روش سرمربی پرتغالی تیم‌ملی مقایسه می‌کند، آپشن‌های خنده‌داری در قراردادش گنجانده بود و مدیران آن باشگاه نیز با همه این موارد کنار آمده‌اند. جدا از قرارداد به ظاهر بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی و دریافت ۱۰ میلیون بابت هر پیروزی به صورت جداگانه، این مربی درخواست مجانی شدن آب، برق، گاز و حتی تلفن منزلش را داد که توسط باشگاه اجاره شده بود! ادعای مربی نیز این بود که تمام این موارد را برای انجام کار باشگاه می‌خواهد. او همچنین از مسئولان باشگاه درخواست داشت یک اتومبیل شیک با راننده در اختیارش قرار بدهند زیرا معتقد بود چیزی از کارلوس کمتر ندارد!

 

 چند نوع دیگر از آپشن 

از جمله آپشن‌های دیگری که در قرارداد بازیکنان فوتبال ایران قید می‌شود، می‌توان به بازوبند کاپیتانی، شماره‌های خاص پیراهن، بلیت فرست‌کلاس برای پروازهای داخلی، آپارتمان و ویلاهای شیک با استخر و سونا حداقل ۳۰۰ متری و… اشاره کرد. این آپشن‌ها، معنای قراردادها را عوض کرده و باعث بدعادت شدن بازیکنان است. این هم از مدیریت غیراصولی در فوتبال ایران برمی‌‌آید.

• منبع: تابناک

 


+ 0
+ 0

• راه حلی برای پایان جنجال ایفمارک

ایفمارک

به نظر می‌رسد مشکلی که در نهایت به دست مسئولان فدراسیون فوتبال از جمله کفاشیان و تاج حل نشد، با کلید مهندسان ساختمانی حل شده و این جنجال بزرگ در فوتبال ایران نیز به پایان برسد.

مدت‌هاست ساختمان جنجالی ایفمارک به بحث روز فوتبال ایران تبدیل شده است؛ ساختمانی که با طرح کی‌روش ساخته شد و سپس با یک تغییر کاربری از یک مرکز تمرینی به مرکزی پزشکی تغییر پیدا کرد تا جنجال‌ها بر سر نوع کاربری این ساختمان آغاز شود و این جنجال حتی تا جایی پیش رفت که دکتر شهاب پس از یک دهه همکاری با تیم ملی فوتبال، به خاطر حضور در ایفمارک از سوی کی‌روش در دوره جدید تمرینات تیم ملی به کار گرفته نشد.

پس از ساخته شدن ایفمارک، سرمربی پرتغالی تیم ملی به دفعات به این موضوع ورود کرده و خواستار آن شد تا این ساختمان به طور کامل در اختیار اهداف تیم ملی فوتبال ایران باشد. یعنی تمام کارهای تمرینی و ریکاوری این مجموعه در اختیار تیم ملی قرار بگیرد.

کی‌روش با این طرح قصد داشت تماماً ساختمان را در اختیار بگیرد. به این معنا که طبقه اول با یک بخش تمرینی و یک بخش ریکاوری شامل استخر، سونا، جکوزی و حوضچه‌های آب سرد به کارهای تمرینی برای اعضای تیم ملی تعلق گرفته و طبقه دوم نیز دفتر کار کی‌روش باشد تا وی و کادرفنی تیم ملی به این وسیله بر روی کمپ تیم‌های ملی احاطه خاصی داشته باشند.

در هر صورت این اتفاق نیفتاد و طبقه دوم به مرکز پزشکی ایفمارک که هراتیان مجوز آن را از فیفا اخذ کرده و ریاست آن را برعهده دارد، تعلق گرفت تا آغازی باشد بر جنجال‌های اخیر.

کی‌روش اعتقاد دارد طرح این مرکز را ارائه کرده و باید خود او نیز سیاست‌ها و اهداف آن را تعیین کند و این ساختمان به یک مرکز تمرینی کامل تبدیل شود. از سوی دیگر هراتیان می‌گوید مجوز ایفمارک با تلاش‌های او به دست آمده و باید ایفمارک، کاملاً یک مرکز پزشکی باشد و در نهایت دکتر سیف، رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال نیز بر این عقیده است که این مرکز نمی‌تواند در آن واحد هم مرکز پزشکی باشد و هم تمرینی و این فدراسیون فوتبال و مسئولان ارشد آن هستند که باید تعیین کنند که این مرکز به چه نحوی مورد استفاده قرار بگیرد.

بر همین اساس به نظر می‌رسد مسئولان ایفمارک از جمله هراتیان بر سر نحوه استفاده از ساختمان ایفمارک کوتاه آمده و به خاطر منافع تیم ملی حاضر هستند با کی‌روش همکاری‌های لازم را انجام دهند. از سوی دیگر از فدراسیون خبر می‌رسد کی‌روش هم این همکاری را پذیرفته و اصولاً مشکلی با ادامه کارِ هراتیان و دستیارانش در ایفمارک ندارد و فقط در این بین یک شرط باقی می‌ماند که کی‌روش پیش پای فدراسیون فوتبال قرار داده تا این قائله برای همیشه خاتمه پیدا کند.

کی‌روش روزی که به ساختمان ایفمارک رفت، بیشتر از این ناراحت بود که چرا جزئیاتی که روز اول در طرحی که ارائه کرده بود، توسط مهندسان به درستی اجرا نشده است. او حتی خواستار آن شد تا در این ساختمان جنجالی، یک اتاق کار برای او و دستیارانش ایجاد شود.

در همین راستا طی روزهای گذشته یک بار دیگر نقشه ساختمان ایفمارک در اختیار مهندسان ساختمانی قرار گرفته تا آنها این مشکل را حل کنند. البته حل این مشکل به همین سادگی‌ها هم نیست و مهندسان اعلام کرده‌اند نمی‌توان تمام جزئیاتی که کی‌روش خواسته است را با راه‌‌اندازی این طرح، اجرا کرد اما می‌توان یک اتاق مستقل و جداگانه برای سرمربی پرتغالی و تیم فنی‌اش ایجاد کرد تا او در این مرکز مستقلاً به کارهای فنی نیز بپردازد.

در هر صورت به نظر می‌رسد مشکلی که در نهایت به دست مسئولان فدراسیون فوتبال از جمله کفاشیان و تاج حل نشد، با کلید مهدنسان ساختمانی حل شده و این جنجال بزرگ در فوتبال ایران نیز به پایان برسد./فارس


+ 0
+ 0

• استادیوم نصفه آزادی!

استادیوم آزادی

فوتبال ایران که طی چند سال اخیر ، داد افت تماشاگر سر داده و به سبک برخی کشورهای عربی به رایگان کردن تماشای مسابقات برای هوادارانش رو آورده است، حالا که می تواند در پنج بازی حساس مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه، بدون استفاده از مکانیزم های تشویقی جذب هوادار، هم از وجود آنها استفاده کند و هم از درآمد مطلوب آن برای پوشش هزینه های سنگین تیم ملی بهره ببرد ، درگیر کاستی های سخت افزاری شده که این فرصت را از تیم ملی می گیرد.

در حالی که بسیاری از کشورهای رقیب ایران در سطح فوتبال آسیا برای کشاندن پای تماشاگران خود به استادیوم ها جهت حمایت از تیم ملی شان، دست به هر کاری می زنند، فوتبال و ورزش ایران با دست خود نیمی از خیل عظیم هوادارانش را از تشویق و حمایت حضوری تیم ملی فوتبال محروم کرده است.

 
سال گذشته بود که کنفدراسیون فوتبال آسیا اجازه برگزاری بازیهای بین المللی در ورزشگاه آزادی را منوط به تخلیه طبقه دوم این ورزشگاه بزرگ آن هم به دلیل فقدان صندلی در آن بود. یکی از بندهای کاملا واضح و اعلام شده در دستورالعمل های ای اف سی که طبق استانداردهای حرفه ای سازی ملزم به انجام آن شدیم اما چندسال این اخطارها را نادیده انگاشتیم.
 
غیبت دو تیم استقلال و پرسپولیس در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا هم موجب شد که این ضعف و خلاء نادیده انگاشته شود و به تذکرهای مداوم در این زمینه توجه نشود چراکه اجباری در این زمینه، مسوولان مربوطه را تهدید نمی کرد!
فوتبال ایران که طی چند سال اخیر ، داد افت تماشاگر سر داده و به سبک برخی کشورهای عربی به رایگان کردن تماشای مسابقات برای هوادارانش رو آورده است، حالا که می تواند در پنج بازی حساس مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه، بدون استفاده از مکانیزم های تشویقی جذب هوادار، هم از وجود آنها استفاده کند و هم از درآمد مطلوب آن برای پوشش هزینه های سنگین تیم ملی استفاده کند، درگیر کاستی های سخت افزاری شده که این فرصت را از تیم ملی می گیرد.
 
این درحالی است که در دولت قبلی روی افزایش سرانه همین اماکن ورزشی و ساخت هزاران مکان ورزشی جدید، تبلیغ و مانور داده می شد اما حالا مشخص می شود که حتی عادی ترین کارها برای به روز کردن و مدرن سازی اندک فضاهای استاندارد ورزش ایران برای پذیرایی از رخدادهای فراملی هم نادیده گرفته شده است.
 
24 فروردین ماه جاری ، مراسم قرعه کشی مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی فوتبال در منطقه آسیا برگزار می شود و فوتبال ایران که اینهمه روی حق میزبانی بین المللی خود (به خصوص مقابل تحرکات سیاسی سعودی ها) تاکید می کند، به مهمترین بخش این میزبانی یعنی حضور پرشور هواداران جهت ساختن جهنم معروف آزادی برای حریفان، بی اعتناست.
 
ورزشگاه آزادی در اختیار دولت و شرکت نگهداری اماکن ورزشی وزارت ورزش است و فاصله زمانی کم باقیمانده تا مسابقات خردادماه هشداری برای وزیر ورزش و معاونینش است که فوری دست بکار شوند و  دنبال ساختن توجیه برای افکارعمومی در دقیقه 90 نباشند.
• منبع: تابناک

+ 0
+ 1

تیتر روزنامه‌های ورزشی

دوشنبه 1 مهر:
◄ خبر ورزشی / مهدی عبدیگ: اول مهر می‌روم سر تمرین نه مد رسه
◄ گل / شکایت کیفری از فتحی
◄ ابرار ورزشی / کالدرون: بازیکنانم مردانه جنگیدند
◄ ایران ورزشی / عبدی: خواب دیده بودم گل می‌زنم
◄ شوت / ده هوادار قرمز و آبی راهی بیمارستان شدند
◄ هدف / استراماچونی: تیم برتر زمین بازی را باخت

آگهی

طراحی گرافیک، طراحی لوگو، مهدی محجوب، طراحی سایت، طراحی بروشور و کاتالوگ، غرفه آرایی

نتایج زنده مسابقات فوتبال ایران و جهان

فیش بیس, بانک اطلاعاتی ماهیان ایران، فهرست ماهیان ایران، خلیج فارس دریای عمان دریای خزر و ماهیان داخلی

پک ضد ریزش مو 5040

فروش دامنه فوتبالیست

دامینینگ، حراجی دامنه و فروش دامنه های برگزیده

طراحی مقالات پوستری برای کلیه رشته ها

کرم ضدچروک فوری درمولند

آی.آر.ایندکس، بزرگترین لینکستان فارسی

بانک اطلاعاتی ماهیان ایران

تبلیغات

پک ضد ریزش مو 5040

طراحی مقالات پوستری برای کلیه رشته ها

کرم ضدچروک فوری درمولند

آی.آر.ایندکس، بزرگترین لینکستان فارسی