طراحی گرافیک, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سایت, طراحی لوگو

• رهبری فرد: طاهری برای پرسپولیس چکار کرد؟

به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

بهروز رهبری فرد

پیشکسوت باشگاه پرسپولیس گفت: طاهری شاید انسان خوبی باشد اما به درد کار در پرسپولیس نمی‌خورد؛ همانطور که من نمی‌توانم در ساپکو مدیریت کنم!

بهروز رهبری‌فرد در خصوص شرایط تیم فوتبال پرسپولیس، وضعیت نقل و انتقالات، حضور احتمالی رامین رضائیان در استقلال و همچنین انتقادهایی که به مدیریت باشگاه پرسپولیس دارد صحبت‌هایی کرد که در زیر می‌خوانیم.

* بگویم پرسپولیس بهترین بازیکنان را جذب کرده، خودم را گول زده‌ام

»»:  پرسپولیس تا اینجای کار 3 بازیکن جذب کرده و می‌خواهیم نظر شما را در این خصوص بدانیم.

من حدود 14 سال در پرسپولیس بازی کردم و در این مدت نقل و انتقال‌های زیادی هم دیده‌ام. شما نمی‌توانید به طور قاطع بگویید که فلان بازیکن خوب است یا نه. منشا و خلیل‌زاده بازیکنان بسیار خوبی هستند که اسم بزرگی هم دارند اما ما زمانی می‌توانیم آنها را بسنجیم که در پرسپولیس بازی کنند و بتوانند با حاشیه‌ها تماشاگران و رسانه‌ها کنار بیایند. در ایران تیم‌های پرطرفدار زیاد داریم اما باید قبول کرد پرسپولیس ویترین فوتبال ماست که در خارج از ایران هم هوادار دارد. اینجا بازی کردن بسیار سخت است و اگر بخواهیم بگویم پرسپولیس بهترین خریدها را انجام داده خودم را گول زده‌ام. امیدوارم بازیکنان جدید مثل تیم‌های قبلی‌شان عملکرد خوبی داشته باشند و بتوانند با حواشی پرسپولیس کنار بیایند. بازیکنی به این تیم آمده که آقای گل لیگ بود اما 2 سال روی نیمکت ذخیره قرار داشتند. امیدوارم بازیکنان جدیدی که آمده‌اند بتوانند به پرسپولیس کمک کنند.

»»: این روزها صحبت از این است که سروش رفیعی به تیمی از لیگ قطر بپیوندد. نظر شما در این خصوص چیست؟

به هر حال طبیعی است هر بازیکنی روزی بیاید و روزی هم برود و هواداران نباید منتظر باشند که یک بازیکن تا آخر عمر در پرسپولیس بماند. شاید بازیکنی دلی به پرسپولیس بیاید و بخواهد تا آخر فوتبال در این تیم بماند اما بازیکنانی هم هستند که حرفه‌ای فکر می‌کنند. به هر حال فوتبال حرفه‌ای است و نمی‌توان بازیکنی را با زنجیر بست. به نظرم اگر قرار است رفیعی از پرسپولیس برود باید یک طراح خوب به جای او بیاورند. پرسپولیس نیاز به بازیکنی دارد که فانتزی بازی کند و مردم هم از حضور چنین بازیکنی لذت می‌برند. 

»»:  پرسپولیس امسال به جمع 8 تیم برتر آسیا رفت و از طرفی قهرمان لیگ برتر هم شد. ارزیابی شما از شرایط پرسپولیس چگونه است؟

به نظرم روند پرسپولیس رو به رشد بود چرا که این تیم فصل گذشته در حالی نائب قهرمان شد که از نظر قانون فوتبال قهرمان بود. در فصل اخیر هم که قهرمان شد و این نشان می‌دهد که شاگردان برانکو روند رو به رشدی داشتند. پرسپولیس فوتبال خوبی بازی می‌کند و با برنامه به زمین می‌رود اما بازیکنان نباید در باد این مسائل بخوابند و فکر کنند که سال بعد هم راحت قهرمان می‌شوند. انتظارات از پرسپولیس بالا رفته و تیم‌ها با انگیزه بسیار بیشتری مقابل پرسپولیس به میدان می‌روند. به هر حال بازیکنان باید بدانند که شرایط بسیار سخت است و باید با دانش برانکو کار را ادامه دهند. اگر بازیکنان فکر کنند که می‌توانند همه تیم‌ها را شکست دهند آن روز کار برای آنها سخت‌تر می‌شود.

* اگر بازیکنی برای کاسبی به پرسپولیس می‌آید نیاید خیلی بهتر است

ف»»: در فصلی که گذشت بحث اعتصاب بازیکنان پرسپولیس باعث ناراحتی هواداران و پیشکسوتان شد. 

فکر می‌کنم این داستان‌ها برای دیروز و امروز نیست. فوتبال ما از دهه 60 دچار اقتصاد ضعیفی بود. هر چند در این چند سال شرایط خیلی بهتر شده است. بازیکنی که به پرسپولیس می‌آید باید فرض را بر این بگیرد که در این باشگاه پول نیست. اگر نمی‌توانند، نیایند. در فوتبال ما به جز تیم‌های صنعتی تیم‌هایی مثل استقلال و پرسپولیس که دولتی هستند همیشه مشکل دارند اما اعتصاب کردن زشت‌ترین کار است. بازیکنان باید بدانند در پرسپولیس دیده می‌شوند. همین سروش رفیعی اگر در فولاد بازی می‌کرد به نظر شما این همه مشتری داشت؟ پرسپولیس سکوی پرتاب است و این کارها فقط باعث بازی با احساسات هواداران می‌شود. بازیکنان باید آینده‌نگری داشته باشند و بدانند که در پرسپولیس دیده می‌شوند و حتی می‌توانند به تیم ملی هم برسند. کسی که برای کاسبی می‌خواهد به پرسپولیس بیاید اگر نیاید بهتر است.

* رضائیان به هر تیمی برود جز استقلال

»»:  این روزها صحبت از استقلالی شدن رامین رضائیان به گوش می‌رسد. نظر شما در این باره چیست و فکر می‌کنید رضائیان با رفتن به استقلال چه شرایطی پیدا خواهد کرد؟

من چندین بار به صورت تلفنی و از نزدیک با رامین صحبت کردم. ما نمی‌توانیم بگوییم اگر بازیکنی در پرسپولیس بازی کرده ما باید برای او تعیین کنیم که کجا برود و چه کار کند. اگر قرار است فوتبال ما حرفه‌ای شود نباید فقط شماره پیراهن‌ها لاتین باشد. از طرفی هم رضائیان نمی‌تواند در خانه بنشیند چون هم فوتبالش خراب می‌شود و هم تیم ملی را از دست می‌دهد. رامین باید ببیند کجا به درد او می‌خورد و پیشرفت می‌کند. به رضائیان گفتم که هر جا می‌خواهی بروی برو اما استقلال نرو چرا که مردم ما احساساتی هستند و این مسائل را قبول نمی‌کنند. زمانی که هاشمی‌نسب به استقلال رفت واکنش‌های بسیار زیاد و تندی علیه وی انجام شد اما اگر رضائیان به استقلال برود به مراتب اتفاقی بدتر از آنکه برای هاشمی‌نسب رخ داد برای او پیش خواهد آمد. رضائیان باید انتخاب بهتری داشته باشد و تیم‌های دیگری هستند که بتوانند به او کمک کنند تا در فوتبال پیشرفت کند. البته به نظر من ضعف مدیریت باشگاه پرسپولیس در این اتفاقات کم‌رنگ نیست.

* پرسپولیس فقط به خاطر دانش برانکو و زحمات بازیکنانش قهرمان شد

»»: چرا چنین چیزی را می‌گویید؟

ببینید برانکو که جلاد یا دشمن بازیکنان نیست. اگر آقایان مدیریت بهتری می‌کردند وضع رامین به اینجا نمی‌رسید. البته این را بگویم که معضل مدیریت در پرسپولیس فقط مربوط به الان نیست. هر مدیری که می‌آید یک یا دو سال کار می‌کند و می‌رود. وقتی ثبات مدیریت وجود ندارد این مسائل طبیعی است. پرسپولیس اگر قهرمان شد حاصل زحمات کادر فنی و بازیکنان بود. یکی به من بگوید طاهری برای پرسپولیس چه کار کرد؟ او چه شق‌القمری کرد که پرسپولیس قهرمان شد؟آیا طاهری برای پرسپولیس گل زد یا اینکه با آفساید گیری او گل نخوردیم؟!

»»:  به هر حال طرفداران طاهری معتقدند که او از نظر مالی توانسته در پرسپولیس ثبات به وجود بیاورد.

این کار طاهری نبود بلکه به دلیل اسپانسر بود که اجازه نداد آب در دل بازیکنان تکان بخورد. طاهری به این سؤال من جواب دهد که اگر اسپانسر نبود شما چقدر می‌توانستید درآمدزایی کنی؟ طاهری چه کاری برای درآمدزایی برای باشگاه پرسپولیس انجام داد؟ آقایان که یک شماره حساب اعلام کردند تا هواداران به حساب باشگاه پول بریزند و این زشت‌ترین کار تاریخ پرسپولیس بود که طاهری انجام داد. رویانیان فضایی فکر می‌کرد. او می‌خواست هواپیما، دانشگاه و تلویزیون پرسپولیس را راه بیندازد که شدنی نبود. امثال طاهری برای شهرت به پرسپولیس می‌آیند. رویانیان سال‌ها سمت سیاسی داشت اما در پرسپولیس مشهور و محبوب شد. مگر پرسپولیس با حبیب کاشانی قهرمان ایران نشد؟ چرا او را نگه نداشتند؟ زمان امیر عابدینی ما بارها قهرمان ایران شدیم اما شما ببینید الان چه کسی از طاهری حمایت می‌کند؟ مدیری باید در این باشگاه کار کند که بتواند درآمدزایی کند. با رامین رضائیان که صحبت می‌کردم او دلش از طاهری و ترکاشوند پر بود. مطمئنا اگر یک مدیر کاربلد در پرسپولیس کار می‌کرد اجازه نمی‌داد رامین اینطور از تیم جدا شود. شاید طاهری انسان خوبی باشد اما به درد فوتبال نمی‌خورد. عابدینی یا رویانیان به گونه‌ای کار می‌کردند که کسی نمی‌توانست حق پرسپولیس را بخورد و آنها همه را تحت تاثیر خود قرار می‌دادند اما طاهری چه می‌کند؟ نقش او در این بین چیست؟ هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس کجاست؟

* اگر کسی پدرش مهندس یا دکتر باشد عضو پرسپولیس می‌شود!

»»:  هیأت مدیره پرسپولیس به خاطر استعفای زادمهر و سفرهای خارج از کشور فرشید گلزاده معمولا بدون نفرات کامل برگزار می‌شود. 

بحث من هم همین است. زادمهر شغلش چیز دیگری است. گلزاده دغدغه‌های دیگری دارد. کسی باید در هیأت مدیره پرسپولیس کار کند که صبح تا شب وقتش را برای این باشگاه بگذارد. آیا کسی به تیم‌های پایه پرسپولیس نظارت می‌کند؟ آنجا تا هر بازیکنی می‌آید باید پاسخ دهد پدرش چه کاره است. اگر پدرش دکتر یا مهندس باشد او را جذب می‌کنند و اگر کسی بیاید که پدرش کارگر یا بیکاری باشد او را رد می‌کنند. اینها درد پرسپولیس است. مربیان پایه پرسپولیس چه رزومه‌ای دارند که در این باشگاه کار می‌کنند؟ به جز اینکه دوست و رفیق آقای فلانی هستند؟ مردم فقط قهرمانی پرسپولیس را می‌بینند اما از وضعیت تیم‌های پایه خبری ندارند. قهرمانی پرسپولیس مدیون تلاش بازیکنان و برانکو است اما ببینید در پایه‌های پرسپولیس چه افرادی کاسبی به راه انداخته‌اند. شخصی به من زنگ زد و گفت پسرم در نوجوانان پیکان بازی می‌کرد. وقتی او را برای جوانان پرسپولیس بردم و متوجه شدند که کارگر هستم حتی اجازه ندادند حتی پسرم پیراهن تمرین بپوشد. مردم این مسائل را نمی‌دانند اما من و امثال من اینها را می‌دانیم. من با طاهری هیچ پدر کشتگی ندارم و به دنبال کار در این باشگاه هم نیستم اما این آقا مقابل خبرنگاران بنشیند و بگوید در پایه‌های پرسپولیس چه اتفاقاتی می‌افتد؟ بیشتر بازیکنان پایه پرسپولیس پولکی هستند.

* من می‌توانم در ساپکو کار کنم که طاهری در پرسپولیس کار می‌کند؟

»»:  راهکار شما برای رسیدگی به این مسائل چیست؟

کار سخت است اما هر حرفی بزنم دیالوگ‌های تکراری است. نباید پروین را مدیرعامل کنند اما افرادی نظیر پروین، کلانی و ... از جنس پرسپولیس هستند و می‌توانند به این تیم کمک کنند. کسی باید در این باشگاه کار کند که بداند فوتبال چیست. حاضرم قسم بخورم طاهری قبل از آمدن به پرسپولیس حتی یک فوتبال را به صورت کامل ندیده است. اگر طاهری گفت که آفساید چیست من همه حرف‌هایم را پس می‌گیرم. حضور طاهری در پرسپولیس درست مثل این است که من را به ساپکو ببرند و بگویند اینجا مدیریت کن. طبیعی است که نمی‌توانم این کار را انجام دهم چون تخصصی در این باره ندارم. طاهری هم همین است. زمانی که ما در پرسپولیس بازی می‌کردیم برای یک بازی آسیایی به ازبکستان رفتیم. آنجا تیم میزبان قرمز پوشید و ما با پیراهن سفید وارد زمین شدیم. غمخوار مدیرعامل باشگاه دقیقه 85 به کسی که کنارش نشسته بود گفت که شماره 7 ما چقدر بد بازی می‌کند و آنجا بود که به او گفتند پرسپولیس سفید است و حریف ازبکستانی قرمز پوشیده است! طاهری هم همین است. روزی به رویانیان که در باشگاه پرسپولیس مدیریت می‌کرد گفتم که لباس سرهنگی به من بده تا سر چهارراه ماشین‌ها را اعمال قانون کنم! رویانیان گفت که این کار تو نیست و نیاز به تخصص دارد. همانجا به او گفتم که پس شما چطور بدون تخصص مدیر یک باشگاه ورزشی شده‌اید؟! این حرف من حتی خنده رویانیان را در پی داشت. من هم بلدم در خیابان کروکی بکشم اما هر کسی باید در جای خودش باشد. وقتی اسپانسر خوب در باشگاه کار کند به نظر شما 4 پیشکسوت نمی‌توانند تیم را اداره کنند؟

* عابدینی جوری ما را سیاه کرد که می‌خواستیم پول توی جیب‌مان را به باشگاه بدهیم!

»»:  به نظر شما چه نوع مدیریتی باید در پرسپولیس وجود داشته باشد؟

یادم می‌آید زمانی که من و مهدی هاشمی‌نسب در پرسپولیس بازی می‌کردیم و جزو بازیکنان اصلی بودیم در حالی که قراردادمان 5 میلیون تومان بود با توپ پر به دیدن عابدینی رفتیم و به او گفتیم اگر پول ما را نمی‌دهی رضایتنامه ما را بده تا برویم اما او جوری با ما صحبت کرد و به گونه‌ای ما را سیاه نمود که وقتی از جلسه بیرون آمدیم می‌خواستیم 5 هزار تومانی که در جیب داشتیم را به عابدینی بدهیم! الان اما می‌بینیم که در باشگاه پرسپولیس مدیرانی کار می‌کنند که عشق عکس هستند. هر عکسی که از باشگاه پرسپولیس بیرون می‌آید آقای معاون اقتصادی در آن عکس حضور دارد و انگار این فرد تا به حال در زندگی‌اش عکس نگرفته است. من به او توصیه می‌کنم به میدان آزادی برود چون آنجا موتور پرشی هم وجود دارد و می‌تواند عکس‌های خوب بگیرد. 

* هنوز هم می‌گویم کار در استقلال برای منصوریان زود است

»»:  پیش از شروع فصل گذشته مصاحبه‌ای انجام دادید و گفتید که منصوریان هفته ششم را نمی‌بیند اما در نهایت این اتفاق رخ نداد. هنوز هم سر انتقادات‌تان هستید؟

من در زمین‌های خاکی با منصوریان هم‌بازی بودم و او را دوست دارم. همان اعتقادی که برای یحیی گل‌محمدی در پرسپولیس داشتم درباره منصوریان در استقلال دارم. پرسپولیس و استقلال جای آزمایش نیست و هنوز هم معتقدم برای منصوریان زود است در استقلال کار کند. البته طبیعی است من همیشه دوست دارم استقلال ضعیف باشد اما اینها دوستان و رفقای من هستند. من روی منصوریان،‌نوازی،مومن‌زاده و... تعصب دارم و دوست ندارم آنها خراب شوند. حالا استقلال 6 گل می‌خورد و همه تازه یادشان می‌آید که مشکلات فنی داریم. استقلال مکمل پرسپولیس است و این دو تیم اگر قوی باشند لیگ ما جذاب می‌شود. قطعا آنها باید خوب باشند تا رقابت هم جذاب شود.

طراحی گرافیک، طراحی پوستر، طراحی لوگو، طراحی وب, طراحی بروشور, طراحی استند,گرافیست


+ 0
+ 0

به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اضافه کردن نظر

نظرات حاوی توهین و افترا حذف می گردند

کد امنیتی
تازه سازی

تیتر روزنامه های ورزشی

■ شنبه 31 شـهـریور:
◄ خبر ورزشی / منشا: تا قهرمانی آسیا باید جلو برویم
◄ ایران ورزشی / غیبت نویمایر و اسماعیلی در بازی با نساجی
◄ گل / پروین: بهتره فوتبال سیدجلال رو ببینن نه سن و سالش رو!
◄ ابرار ورزشی / روشن: اگر قائدی و اسماعیلی ستاره هستند، فاتحه فوتبال را بخوانیم
◄ هدف / انصاری، غنیمت روزهای دست تنگی شفر
◄ شوت / سپاهان به رتبه دوم جدول رسید

آگهی

طراحی گرافیک، طراحی لوگو، مهدی محجوب، طراحی سایت، طراحی بروشور و کاتالوگ، غرفه آرایی

نتایج زنده مسابقات فوتبال ایران و جهان

فیش بیس, بانک اطلاعاتی ماهیان ایران، فهرست ماهیان ایران، خلیج فارس دریای عمان دریای خزر و ماهیان داخلی

پک ضد ریزش مو 5040

فروش دامنه فوتبالیست

دامینینگ، حراجی دامنه و فروش دامنه های برگزیده

طراحی مقالات پوستری برای کلیه رشته ها

کرم ضدچروک فوری درمولند

آی.آر.ایندکس، بزرگترین لینکستان فارسی

بانک اطلاعاتی ماهیان ایران

اخبار ایران

تبلیغات

پک ضد ریزش مو 5040

طراحی مقالات پوستری برای کلیه رشته ها

کرم ضدچروک فوری درمولند

آی.آر.ایندکس، بزرگترین لینکستان فارسی